9.ročník závodu v mořském pádlování – OC OstseeCup 27.07.19

Již po deváté se na vlnách Baltu konal závod v mořském pádlování OC Ostsee Cup pod taktovkou místního vodáckého klubu Ocean Sharks

K nezvykle teplému slunečnému počasí ještě v den závodu pěkně přifouklo od severovýchodu, a tak má závod na 20 km podél mořského pobřeží z Warnemünde do Kühlungsborn dokonalé kulisy.

Před závodem pokládám svou surfski Stellar SEI na vodu, abych se před startem ještě trochu rozpádloval. Vlny u pobřeží jsou docela agresivní, v SEI se ale na nich cítím komfortně. Zdá se však, že se komfortně necítí chlapík, kterého jedna z vln kousek ode mě převrací a on ve zpěněných vlnách není schopen dostat zpět na palubu. Vidím, že toho má už docela dost. Převalují se přes něj zpěněné vlny, když se oklepe, volá o pomoc.

Příjíždím k němu, snažím se mu pomoci, srovnávám jeho převrácenou loď, ale stačí chvilka nepozornosti, a ostrá vlna mě převrací taky. Nalézám do surfski zpět, ale vidím, že chlapík se mezitím pustil své lodi, kterou vlny odnášení v příboji někam k pobřeží a on ve vodě zůstává jen s pádlem. V tuto chvíli mi je jasné, že mu nemohu pomoci jinak, než přivoláním záchranného člunu a vyrážím směrem k startovní čáře, odkud nás vlny s větrem odvály páír stovek metrů stranou. Pak člun mezi horami vln zahlédnu a mávám na něj, Jede ke mě. Posádku směruji k plavajícímu nešťastníkovi a vracím se na startovní linii.

Překvapení. Na startovní linii už nikdo není. A na moři také ne. Zrušili závod? Pak se kouknu na své hodinky a je mi to jasné – je 15 minut po startu.

Nevadí, jsem tu přece hlavně kvůli pádlování ve vlnách, které mám rád. A tak vyrážím z lehounkým časovým handicapem za ostatními. Nikde nikdo, jen vítr, vlny a můj Stellar SEI 🙂

Po 1,5 km nezbytném pádlování do moře kolmo k pobřeží konečně stáčím příď po vlnách směrem na západ. Vlny jsou mocné, jejich směr mě ale moc netěší, protože nejdou podél břehu, ale šikmo ke břehu. Musím mezi nimi kličkovat a neustále korigivat směr, občas mě nějaká vlna nabere bokem a pak je to divadlo.

Cestou předjížídím několik surfski, pekelně se soustředím na neustále se měnící vodní terén před sebou a snažím se v té změti vln najít a osedlat si tu svou. SEI sedí na vodě jak přikovaný.

Pár kilometrů před cílem se díky bočním vlnám nechtěně dostávám k pobřeží blíž, než bych chtěl. Vlny jsou zde vyšší, zpěněnější a agresívnější. Je to jako když do mě z boku narazí kamión. Jeden kamión mě vykopává z lodě. Nalézám hned zpět, ale vytáhnout pádlo z vody je v silném bočním větru docela náročné. Jakmile vytáhnu lopatku pádla nad palubu, opře se do něj poryv a pokud bych pádlo nepustil, převrátí mě. No, nakonec na tuto situaci nacházím recept a pokračuji úspěšně až do cíle.

Jsem mile překvapen, že předstože jsem vyrážel na závod absolutně poslední, dojíždí za mnou ještě pár lodí 🙂
Závod jsem si dokonale užil, těšil mě ten těsný kontakt s mořským a větrným živlem. A Stellar SEI mi byl na cestě výborným parťákem.

Já vím, byl to závod, kde se bojuje o pozici.
Ale mě víc těší vědomí, že jsem měl možnost pomoci před startem člověku v nesnázích. 
Navíc, není přece důležité vyhrát, ale zúčasnit se – jak řekl klasik 🙂

Díky za podporu Stellar Kayaks​ Stellar UK Kayaks and surf skis​ a Stellar Deutschland​

Petr Smítka

Videa z akce

Obrázky z akce

Oficiální výsledky závodu

Leave a comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..