Únorová divoká voda za humny – Schwarze Pockau 22.02.17

Po měsíci sněhové a mrazivé selanky přišla rychlá obleva a začala devastovat bělostné království zimy. Pro nás vodáky to ale nebyla zlá zpráva – tající sníh začal plnil koryta řek – a to byla výzva.

Stoupající hladina Chomutovky z počátku týdne vypadala slibně, ale kulminace se zastavila na 55 cm (2,5 m3/s). Natěšení na vodu už se však nedalo zastavit, a tak jsme se rozhodli učinit tak trochu krok do neznáma a učinit oddílový prvosjezd německé říčky Schwarze Pockau udolím Schwarzwasser z Kiehnhaide do Pobershau (cca 10 km), která měla v  ten den pro sjezd naprosto optimální stav 63 cm na vodočtu v Zöblitz => průtok 12 m3/s.

Po dopoledním zavelení se po poledni setkáváme s „plnou vodáckou polní“ na jezeře, naházíme zaprášené kajaky na přívěs a upalujeme přes hranici. Jedno auto zanecháváme na parkovišti v cíli, druhým přejíždíme na start, rychle odvazujeme loďky a po sněhu se s nimi sesmýkáváme k řece.

Zpočátku mírná meandrující luční bystřina začíná za AlteBrücke pěnit v krásných dlouhých peřejnatých úsecích. Po několika kilometrech se původní  široké údolí začíná rychle svírat do skalní soutěsky. Šumění milých peřejek postupně přechází v hukot dravé vody valící se mezi obrovskými balvany, řeka začíná být kapku nepřehledná.  Před několika katarakty pro jistotu zastavujeme, drápeme se po strmých, zasněžených a kluzkých kamenech vzhůru, abychom si je prohlédli ze břehu. Vše by mělo být „jetelné“, ale i tak je rozumné exponovaná místa zkontrolovat, zda tam není např. vzpříčená kláda či jiná překážka. Nejnáročnější průjezdy se nacházejí pod skalním masivem „Katzenstein“, kde za daného vodního stavu odhadujeme obtížnost na WW4. Za ním se řeka vrací do svého původního standardu WW2-3. Na další trase nás výstražné značky upozorňují na blížící se nesjízdný jez – a tak přistáváme a sněhem jej obcházíme. Za dané konstelace se jez jeví jako naprosto bezpečný, je to vlastně stupeň, za nímž je dlouhá šikmá plotna bez válce. Zbývá ještě pár zatáček a peřejí a jsme v cíli. V pravý čas – je 17 hod a za chvíli se začne stmívat.

Akce se vydařila, byla plná vody, adrenalinu a dobré nálady, tu a tam si někdo zkusil „rychlou krysu“, eskymáka či „hnilobu“ ve válci. Byli jsme jen my a řeka. A tak to má být.

Účastníci zájezdu: Frigo, Martin Franc, Stankáč, Smeťák.

Zaznamenal Petr Smítka

Záznam trasy GarminConnect

Obrázky z akce (Petr Smítka)

Video z akce (Petr Smítka)

[peg-gallery album=“http://picasaweb.google.com/data/feed/api/user/113972856604515363965/albumid/6390051055696798225?alt=rss&kind=photo“ ]

Leave a comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Jedno zamyšlení nad “Únorová divoká voda za humny – Schwarze Pockau 22.02.17”