Krumlovský vodácký maraton 08.10.2022

O druhém říjnovém víkendu letos do české kotliny fouklo opožděné babí léto a za jeho vlídné asistence se konal již 20. ročník věhlasného závodu Krumlovský vodácký maraton. Na start závodu se sjelo 570 lodí ze všech možných koutů světa, z toho

 • 370 posádek k velkému závodu se startem ve Vyšším Brodě (36 km)
 • 200 posádek závodu se startem v Rožmberku (25 km)
 • a 100 posádek k žákovskému závodu se startem na Pískárně (11 km).

Cíl všech 3 závodů byl tradičně u krumlovského pivovaru.

Chomutovští kanoisté samozřejmě na této parádní akci nemohli chybět.

Letos se na Šumavu vydala z Chomutova možná rekordní sestava 16 oddílových členů, aby si užila výjimečné akce na výjimečné řece, ať už se závodním číslem anebo jen na pohodu mimo závod.

Na startovní lajnu se letos z chomutováků postavilo celkem 6 posádek a vůbec si nevedly špatně.

 • v kategorii K2 seakajak se „skokanem roku“ stala posádka Dáša Březinová – Martin Franc. Ta si loni „o fous“ splnila svůj sen dostat se s časem pod magickou hranici 3 hodin. No a letos se zlepšila o dalších 5 minut. Celkově ve své kategorii 9 místo, mezi českými posádkami nádherná 4. příčka. Gratulujeme.
 • kategorii C2 mix letos pojali jako suprovou výzvu Vanda a Luděk Hrbkovi. Jízda na sjezdové závodní kanoi není procházka růžovou zahradou, v pokleku zdolávat 36 km peřejí a mělčin dá pořádně zabrat. Ale zvládli to a s vypětím všech sil úspěšně a bez kolizí protnuli cílovou metu.
 • kategorie K1 seakajak
  • odhodlaným nováčkem závodu byl Michal Hajný, který na kajaku začal pádlovat teprve nedávno a KVM byl jeho prvním vodáckým závodem vůbec. Celou trať dal bez potíží, s rozvahou a s úsměvem.
  • Petru Smítkovi uteklo 3.místo o pouhé 3 minuty, které mu udělil jeho kamarád, vrstevník a soupeř Míra Herzán. Loni tomu bylo naopak 😀. Značné zbrždění nachytal v peřeji hned pod prvním jezem při kolizi, kdy se špičkou doslova zapíchnul do převráceného kajaku a nemohl se z něj vyprostit. V konkurenci různých značek a typů mořských kajaků se jasně ukázaly vynikající jízdní vlastnosti seakajaků Bora KickTheWaves, které obsadily první 3 místa a seakajaku Stellar S18R, s nímž Petr Smítka dojel čtvrtý.
 • v kategorii K1 muži se závodu zúčastnil ostřílený a zkušený kajakář Jirka Nachtigal. Užíval si celý závod, ale hlavně prvních peřejnatých 10 km do Rožmberka, kde se mu dařilo držet krok s čelem závodu.
 • v kategorii K1 ženy na start nastoupila vodácká matadorka Jana Tykalová, která hodila za hlavu svůj zdravotní handicap a prostě ten závod dala. A ještě stihla udělat divadlo na 2 jezech, kde byla nucena udělat eskymácký obrat.

Po závodní sobotě přišla odpočinková neděle. Vodákům se nejlépe odpočívá na vodě. A tak jsme se rozhodli splout 15 km vyklidněné a vylidněné Vltavy z místa našeho bydlení v Rožmberku na Pískárnu. Na vodu jsme šli s poněkud nesourodou kombinací lodí:

 • colorado (nafukovací raft) s posádkou Viki a Jitka Legatovi, Honza a Míša Říhovi
 • 2 slalomové kajaky, na nichž skotačili Janek a Vítek Říhovi
 • seakajak K2, na němž si i přes počáteční pochybnosti jízdu užívala Mirka Meskařová za bezpečného doprovodu Petra Smítky

Nezpochybnitelným zpestřením splouvání bylo, když se Janek s Vítkem na svých kajáčcích přichytili k zádi dvoukajaku a nechali se „zadarmo“ pohánět mocnými Mirčinými záběry 😀.

Šumná Šumava se šumící Vltavou nám připravila parádní víkend, nejpozději do roka se sem určitě zase budeme chtít vrátit.

Za chomutovské vodáky zaznamenal Petr Smítka

Oficiální výsledky závodu

Obrázky ze závodu – výběr z webu

Obrázky Petr Smítka a Honza Říha

Obrázky Michal Hajný

Obrázky Luděk Hrbek

Krumlovský vodácký maraton 2022 - Official aftermovie

Leave a comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..