Atlantic Ocean Surfski Lanzarote 08.02.20

Atlantic Ocean Surfski je jedinečný evropský „downwind“ závod a zároveň 1. letošní závod Světového poháru Downwind Surfski. Tento závod světového formátu se pořádá každoročně začátkem února na ostrově Lanzarote v Kanárském souostroví. Trasa závodu vede podél jihovýchodních břehů ostrova, měří 40 km a je rozdělena na 3 etapy: 17 – 10 – 13 km.

Do závodu se mohou zapojit všichni, kteří tento typ závodů mají rádi, ale na start další etapy mohou nastoupit pouze ti, kteří v předchozí etapě stihli dorazit do cíle ve stanoveném limitu. Takže si člověk vstkutku musí pospíšit, chce-li závod dokončit :-).

Na startovní čáru se postavilo téměř 250 závodníků z 19 zemí světa, ale jen asi 150 protnulo cílovou metu poslední etapy.

Na start se letos postavili i 3 Češi

  • Branislav Šrámek, elitní surfski kajakář, který svou výkonnost potvrdil vítězstvím ve své věkové kategorii.
  • Tomáš Pavlík, elitní vytrvalostní kajakář
  • a já… Letošního ročníku jsem se zúčastnil poprvé a měl jsem 2 předsevzetí – stihnout stanovené limity a závodu si užít. Dal jsem obojí 🙂

Pádlování na neklidné hladině oceánu je pro vodáky jako já, kteří žijí daleko od moře, trochu složitější. Abych se co nejvíce sžil s nekonečným mořským vlněním, strávil jsem pár lednových dní v Ceutě v African Surfski Centre a pár únorových dní na Tenerife u Anosma Surfski School. Velice mi to pomohlo, velký dík patří Kalimu a Carlosovi, kteří se o mě starali.

Na den konání závodu již několik dní předem avízoval renomovaný server Windy.cz výborné podmínky pro downwind. Předpověď se naprosto naplnila a vítr skutečně dul tou správnou intenzitou a tím správným směrem podél pobřeží po celý den.

Chci vyjádřit své velké poděkování a ocenění organizátorovi závodu. Bezpečnost na prvním místě, logistika na vysoké úrovni, krásný kus světa, příjemná atmosféra, teplé počasí – zkrátka úžasná akce.

Můj nesmírný respekt patří Jonu Whiteovi – mladému britskému vojenskému veteránovi, který při misi v Afgánistánu přišel po explozi miny o 3 končetiny a zůstala mu jen levá ruka. To ho však nemohlo zastavit při uskutečňování svých snů, a tak se tento chlapík postavil se svou surfski na startovní čáru tohoto závodu a úspěšně tento náročný závod také dokončil. Stal se tak vůbec prvním účastníkem tohoto závodu v kategorii Paracanoe. Je to velký hrdina a velký člověk.

Zapsal a zažil Petr Smítka

Výsledky

Videa

Oficiální video Atlantic Ocean Surfski
1.závod Světového poháru v mořském pádlování roku 2020
Atlantic Ocean Surfski Race, autor Petr Smítka

Obrázky z akce

Leave a comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..