Vavřinecký potok 15.10.22

Nedaleko obce Vavřinec se vlní hladina Vavřineckého rybníka. Z něho vytéká potok Výrovka, kterou ale celá vodácká veřejnost zná výlučně pod jménem Vavřinecký potok nebo také Vavřinečák.

Vypouštění Vavřineckého rybníka se děje vždy na podzim a je to významná vodácká událost. Vždyť je to před nadcházející zimou jedna z posledních možností vydat se na tuzemskou divokou vodu.

Pořadatelem akce jsou nadšení vodáci z Peček, kteří se správou rybníka domluví vypouštění, v korytě před akcí prořežou padlé stromy a vyčistí jezy tak, aby byly bezpečně průjezdné, na nebezpečných místech domluví záchranářské hlídky. A také zajistí, aby byly pro účastníky akce po trase k dispozici buřty, guláš pivo nebo čaj.

Polosuchá strouha Vavřinečáku na podzim takto ožívá se železnou pravidelností již 41 let. Po otevření stavidla se Vavřinečák na 2 víkendové dny změní v čilou a překvapivě vodnatou bystřinu, která letí zalesněným údolím a chystá vodákům řadu překvapení v podobě záludných jízků, padlých stromů, nízkých lávek, peřejnatých úseků, hučících kaskád i zajímavých meandrů.

Tradičně se jezdí 16 km úsek Vavřinec – Toušice. Obtížnost trasy je WW2-3, před cílem ale na vodáky čeká prubířská Toušická kaskáda, hodnocená dokonce WW4.

Chomutovští vodáci mají takovéto akce rádi a Vavřinečák si letos nenechali ujít.

Do meandrů Vavřinečáku se letos vydal Martin Franc s háčkem Béďou. Trasu si dali na osvědčené nafukovací kanoi Orinoco. Splutí si jak se patří užili, vše dobře dopadlo, nikdo neplaval, i když…. nějaká ta kapka krve skrápla, když se v peřeji před lodí znenadání vynořil nekompromisní balvan. Ale to se tak na vodě prostě stává 🙂.

Z Martinova vyprávění zapsal Petr Smítka

Obrázky z akce

Pár převzatých videí pro představu

Leave a comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..