Špindl aneb Krakonošovo Labíčko 23.04.17

Do Špindlu jezdím rád. V zimě za sněhem, na jaře na krásnou vodu. V neděli 23. dubna jsme si užili obojí.

Z Chomutova vyrážíme v sedmi: Frigo, Dáša, Martin, 3 Stankáči a já. Cestou se k nám připojuje Roman. Jak se blížíme ke Špindlu, přibývá u silnice poutačů na točenou zmrzlinu. Jak lákavé ! Odoláváme a jedeme dál.

Krátce před devátou ukazuje teploměr pod hrází Labské přehrady dva stupně nad nulou. Lodě skládáme do čerstvé sněhové pokrývky. Jdeme do gumy. Na zahřátí si dáváme běžecké rovinky. Čekáme na Petra a Romana, kteří svezli auto s vlekem do Herlíkovic.Voda už teče. Adrenalin stoupá. Čeká nás přece Labská soutěska.Pro většinu z nás premiéra.

Konečně vyplouváme. Voda upaluje a poskakuje pod zadkem. Bez pytlíků trochu zebou ruce. Bez problémů sjíždíme na Kukačku. Frigo, Dáša, Péťa a Jířa Stankovi přenášejí Labskou soutěsku. Petr, Martin, Roman a já jedeme dál. Do soutěsky jde první Petr. Nájezd nemá ideální, ostatně jako nikdo z nás. Petr úspěšně eskymuje. Později nám ukazuje šrámy, které zanechala skála na jeho přilbě. Roman a Martin také eskymují. Já dávám hodiny, eskymovat nemusím. Jsme dole, plni euforického nadšení. Máme další zářez na pádle! Pod soutěskou pokračujeme v plném složení.

Spouští se sněhová vánice. Ještě jich bude několik. Překonáváme jezy. Na šikmém jezu nás Frigo překvapuje svým záměrem překonat jez vpravo. Vždyť se jezdí vlevo! Na koruně je balíkem pod sebou překvapen i Frigo sám. Dopadne to dobře. Ještě jeden jez, pak jen pár skoků a jsme v cíli.

Ale nechval dne před večerem! Pod jezem se mi do cesty připlétá raft. Pozdě registruji, že „kotví“ na kameni. Proud mě připlácne k raftu, loď se nakloní nesprávným směrem, špricku strhává proud. Jdu ven z lodi a lezu do raftu. „My ti pomůžeme .“ pronáší někdo z raftu, leč posádka nehnutě přihlíží a těší se, co podniknu. Vrhám se z raftu do vln za kajakem, který mezitím odplouvá. Vždyť je tu vody po kolena. Chyba lávky! Proud mě strhává a vláčí po kamenech. Kajak mi odplouvá a pevně se zachytává uprostřed řeky na velkém kameni. Pak následuje záchranná akce, kdy si mě Petr s Romanem upoutají na házečku a společně s Frigem mě neustále nabádají a vybízejí, abych si pro kajak došel nebo doplaval.. Po několika marných pokusech začínám vibrovat a na další pobídky nereaguji. Naštěstí se objevuje neznámý stokilový singlíř, který vystupuje ze své lodě a podaří se mu ke kajaku dostat a připnout ho na karabinu házečky.Touto cestou bych chtěl poděkovat neznámému singlíři za nezištnou pomoc při záchraně mého kajaku a navrhuji ho na udělení Krakonošovy ceny.Druhou jízdu už nedávám a spolu s Jířou zajišťuji svoz auta a fotodokumentaci.

Přesto, krásný výlet, na jehož konci je i ta točená zmrzlina

Luděk Hrbek

Obrázky a videa z akce

Leave a comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Jedno zamyšlení nad “Špindl aneb Krakonošovo Labíčko 23.04.17”