Na vlnách Ostsee 03.08.-07.08.16

 

Výčet krás české kotliny je prakticky bezbřehý, ale na mořské vlně se tu prostě člověk nesklouzne. Začátkem srpna jsme se proto rozhodli s Martinem vydat se moři vstříc. Původně jsem zamýšlel vydat se na vlny k Atlantiku na holandském pobřeží. Nakonec jsem ale svůj původní úmysl přehodnotil a namísto na západ jsme se vydali na sever,  k vlnám Ostsee poblíž Warnemünde.

Oproti holandské verzi to mělo několik předností:

  • dle předpovědi měl na Ostsee foukat (chvílemi i fičet) západní vítr, takže pro surfování na vlnách podél pobřeží optimální směr. V Holandsku bychom čelili větru kolmo ke břehu, což je pro surfing trošku komplikovanější level.
  • kluci ze Surfski.cz avízovali, že ve čtvrtek a pátek budou organizovat základní instruktáž k oceánskému závodnímu pádlování, takže bychom využili šance něčemu novému se přiučit a navíc bychom na moři byli ve větší partě, což je z hlediska bezpečnosti vždy lepší. Zároveň jsme měli možnost na místě si zapůjčit SurfSki kajak a vyzkoušet jej přímo na moři.
  • na sobotu byl vyhlášen závod v oceánském pádlování OstseeCup, v rámci něhož kluci ze Surfski.cz zároveň uspořádali první Mistrovství ČR v kategorii SurfSki. Závodu jsem se zúčastnil, povídání a obrázky k akci zde

Předpověď se splnila, vítr opravdu foukal (a chvílemi fičel) západním směrem, mořské vlny se majestátně dmuly a tu a tam nám dovolily osedlat si některou z nich a rozparádit to na chvíli pěkně z kopce. Do vln jsme vyráželi na seakajacích, ale zkusili jsme i závodní SurfSki kajak. No a když se v sobotu odpoledne strhl opravdu fičák a mořské vlny ještě narostly, přišla řada i na „plasťáky“, tedy krátké plastové kajaky primárně konstruované pro sjíždění peřejnatých potoků a řek.

Pro zklidnění z neustálého vlnobití jsme si párkrát zajeli do zátoky, v jejíž 15 km hloubi se nachází obrovský přístav Rostock a ústí sem řeka Warnow. Právě podle této řeky se jmenuje i letovisko Warnemünde (volně přeloženo – ústí řeky Warnow), ležící při vstupu do zátoky. Ze severní strany je Warnemünde obklopeno větrnými bělostnými plážemi, na závětrné východní straně letoviska se podél zátoky táhne malý osobní přístav a malebná kolonáda s bezpočtem obchodů, restaurací, cukráren a návštěvníků. A fontánkou s pitnou vodou.

Naše mise beze zbytku splnila náš cíl, vln jsme si užili do sytosti, posbírali jsme další cenné zkušenosti z mořského pádlování a ještě jsme si i zazávodili. Úspěšně.

A ještě jedna dobrá zkušenost na závěr – dostanete-li ve Warnemünde chuť a koupíte si v kiosku Bismarckhering (nakládaná sleď v housce), buďte na pozoru, aby Vám ji nevyfoukl oráchlej racek. Mě ji, nicnetušícímu, vyzobl přímo z ruky a když jsem ho následně nakopl, podivil se, ale housku nevrátil.

Petr

Obrázky z akce

[peg-gallery album=“http://picasaweb.google.com/data/feed/api/user/113972856604515363965/albumid/6316776687424569841?alt=rss&kind=photo“ ]

Leave a comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..