King of the Alps 02.06.-04.06.23

O prvním červnovém víkendu proběhl závod se sugestivním jménem King of the Alps (Král Alp), který byl zároveň mistrovstvím světa v extrémním kajakingu.

Závod se jel na jihotyrolské řece Passer (Passirio) v Itálii poblíž městečka Moos in Passeier nedaleko Bolzana.

Závodu se účastnilo cca 150 závodníků z celého světa (USA, Nový Zéland, Chile a jiné státy).

Závodů se zúčastnilo i docela dost českých závodníků, a to včetně 2 závodníků z Chomutova – Tomáš Fridrych a Viktor Legat.

Trať nebyla ze začátku moc ideální kvůli vodní elektrárně, která zapříčinila nízký stav vody. Naštěstí něco málo pustili do koryta. Nakonec byla voda i díky pátečnímu večernímu dešti na čtvrtfinálové, semifinálové a finálové jízdy poměrně dobrá.

V pátek proběhly kvalifikační jízdy na krátkém úseku obtížnosti WW 3. Jely se 2 jízdy, ze kterých se sčítal čas a postupovalo nejlepších 60 závodníků.

Oba chomutovští závodníci postoupili do čtvrtfinále: Tomáš ze 43. místa a Viktor z 22. místa.

Čtvrtfinále se jelo v sobotu na horním úseku řeky Passer, která má obtížnost WW 4-5.

Úsek je krátký, ale zato náročný. Začíná se cca 4 metry vysokým jezem, dále se pokračuje cca 150 m dlouhým zabalvaněným korytem. Těžko se zde hledá a udržuje ideální stopa. Následuje 3 metry dlouhý slajd. Po něm přichází nejtěžší část – vjíždí se pod vodopád, který přitéká z pravé strany. Před vodopádem jsou 2 „boule“, které se nazývají magic mushroom. Celá spodní část s vodopádem vypadá velmi děsivě a je těžké ji projet rychle.

Ze čtvrtfinále postupovalo nejlepších 30 závodníků do semifinále a poté 15 nejlepších ze semifinále postupovalo do finále.

Bohužel Tomáš ani Viktor se do semifinále neprobojovali.

  • Tomáš po nepodařené jízdě, ve které se převrátil přímo pod vodopádem, ztratil příliš mnoho času a skončil na 54. místě.
  • Viktor jel lépe, ale také udělal pár chyb a postup mu utekl o pouhé 3 desetiny sekundy.

Do semifinále postoupilo 5 Čechů, ale do finále se nikdo z nich nedostal. Nejlépe z Čechů dojel Vavřinec Hradílek na 17. místě.

Vítězem se stal novozélandský závodník Zack Mutton. O pouhou 1,2 s za ním se umístil jeho krajan George Snook a třetí skončil Matthias Weger z Rakouska, který zaostal za Georgem o pouhou 0,1 s.

Další závody se budou konat v Norsku ve městě Vossevagen. Tomáš ani Viktor tam nebudou chybět 🙂

Zažil a zapsal Tomáš Fridrych

Oficiální výsledky závodu

Obrázky z akce

Video ze závodu

king of the alps 2023 on new zet ninja

Leave a comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..