Nadšeným propagátorům disciplíny SurfSki Zbyňku Laubemu a Michalu Odvárkovi se letos podařilo začlenit SurfSki jako novou kategorii do rámce Českého svazu kanoistiky. A v návaznosti na tento milník se rozhodli tito dva nadšenci uspořádat historicky první Mistrovství České republiky v SurfSki.
A tak se moře u Warnemünde stalo dne 06.08.2016 dějištěm prvního oficiálního mistrovství České republiky v kategorii SurfSki, konaného v rámci 6. ročníku závodu Ostsee Cup.
Závodu se zúčastnil i člen kanoistického oddílu SC80 Chomutov, Petr Smítka. Podívejme se na jeho komentář:
„Start závodu je v přístavu Kühlungsborn, cíl ve Warnemünde, délka trasy cca 20 km. Zatímco ve dnech před i po závodě vanul vítr o rychlosti cca 15-20 km/hod., v den závodu se (v souladu s předpovědí) vítr zbláznil a rozdmýchal se na dobrých 40-60 km/hod. To se samozřejmě projevilo i na mohutnosti mořských vln, které se začaly dmout do výše až 3 m (zde je meteorologický záznam). Start je stanoven na 13:00 hod, ale kvůli nenadálé silné větrné a dešťové přeháňce se posouvá o cca 30 min. Očekávám, že se bude startovat ze stoje vedle lodi, ale organizátor závodu rozhodl, že se bude startovat klasicky, na zasednutých kajacích, hromadně, z lajny.
A je odstartováno. Počátečních cca 1,5 km vede trasa kolmo na břeh až ke kontrolnímu plavidlu. Prvních pár desítek metrů sice jedeme v závětří přístavu, pak se však dostáváme na širé moře a musíme čelit silnému bočnímu větru i vysokým zpěněným bočním vlnám. Je to boj, snažím se pádlovat, ale prakticky v každém záběru zároveň chytám stabilitu. Nějak to přetrpím ke kontrolnímu bodu a stáčím kajak po větru a po vlnách. Vlny letí jak utržené vagóny, nějakou si „osedlat“ mi zpočátku moc nejde, jsem pomalejší, akcelerovat do její rychlosti a přitom držet balanc se mi zdá skoro nadlidský počin. Po každém neúspěšném pokusu mě vlna zalévá a zabrzdí, ale nevzdávám to, znovu se rozjíždím, hypnotizuji špičku lodi a periferně sleduji vlny kolem ní. Celým tělem se snažím vnímat sklon lodi a vyhmátnout ten pravý okamžik k rychlé akceleraci a nasednutí na vlnu. Konečně se mi to podařilo, dokonce mohu vynechat pár záběrů, loď z kopce ujíždí jak splašená, od špičky letí bílá pěna. Ale pozor, vlna se ztrácí, rychle nasazuji do záběru, abych neztratil rychlost. Osedlaná vlna sice pode mnou mizí, ale před špičkou se mírně vlevo rodí další „jáma“, kopu tam kormidlo a šup se špičkou šikmo do jámy. Pádluji rychle a přitom lehce, nyní vidím „ďolík“ zase vpravo – nepolevuji, jedu tam, ale je to nějak moc hluboký. Nestačím upravit úhel a s celou přídí se až po kokpikt bořím někam hluboko. Rychlost je pryč. Převaluje mě hřmějící vlna, sedím tu jak trubka uprostřed moře ve stojící lodi plné vody . Tak jdeme na to znovu. A znovu. Je to adrenalin, je to drama, je to paráda, hitparáda síly a citu, mohutnosti a něhy. Vítr mohutní, zatahuje se, prší, vzápětí je mrak pryč a slunce ozáří na plné pecky rozbouřenou hladinu moře. Úžasné dostaveníčko s živly. Míjím žlutou bójku poblíž mysu, do cíle mi tedy zbývají nějaké 3 km. Za mysem se vlny stáčí vpravo ke břehu. Ale já ještě nechci ke břehu, snažím se jet šikmo po vlnách, ale rozhazuje mi to stabilitu. Ještě chvíli držím předsevzatý kurz, ale pak už podléhám vidině snažší cesty a stačím se rovnoběžně se směrem vln vedoucích ke břehu.
Cílovou pláž už mám na dohled, stáčím se k ní, osedlávám si poslední vlnku svého závodu a po ní surfuji až ke břehu. Těsně před pláží mě kluci v neoprenu chytají a zavěšením za špici zbrzdí mou rozjetou loď. Vyskakuji na mělčinu a běžím fandící uličkou k cílové metě.
Jo, byla to pecka. A koláč s pivem v cíli taky.“
Po závodě proběhlo na větrné písečné pláži slavnostní vyhlášení v rámci české výpravy:
- mistrem ČR se stal Tomáš Slovák, stříbro bral Michael Odvárko, bronz Filip Hric
- mistrem ČR v kategorii veteránů (od 35 let) se stal Petr Náprstek, stříbro bral Zbyněk Laube, bronz Petr Smítka z oddílu SC80 Chomutov
Pár vysvětlujících slov pro vodáky, kteří se se SurfSki ještě moc nepotkali:
SurfSki je rychlostní pádlování na moři po stanovené trati, většinou v délce cca 20 km. Začátek a konec tratě na pobřeží je vytyčen předem, ale které z těchto míst bude start a které cíl rozhodne pořadatel na základě aktuální předpovědi směru větru tak, abych se jelo ve směru větru a tudíž i ve směru vln. Závodí se na speciálních kajacích délky cca 5,5 – 6,5 m a šířky cca 43 – 53 cm.
SurfSki kajaky jsou prakticky nepotopitelné, jejich kokpikt je otevřený a samovylévací, kajakář k lodi není nijak pevně ukotven či zaklíněn, sedí v lodi volně, což je do jisté míry náročné na udržení stability, zvláště v rozbouřenějších vlnách. Toto řešení se zdá být trochu paradoxní, vždyť na divoké vodě je pevné zakotvení v lodi podmínkou pro její snadné ovládání i pro úspěšné provedení event. eskymáckého obratu. U surfski je volné sezení provedeno záměrně, a to právě kvůli bezpečnosti kajakáře – největší masakr, kdy je převrácení nejpravděpodobnější, bývá totiž na příbřežních mělčinách, a právě zde by v případě převrácení hrozilo kajakáři, sedícímu zafixovaně v kajaku hlavou dolů, reálné nebezpečí úrazu. Na SurfSki tak kajakář v případě „karambolu“ prostě z lodi vypadne a následně do ní zase speciální technikou naleze. Aby mu loď moře neodneslo, je k ní připoután speciální bezpečnostní šňůrou, tzv. leg leash. Chodidly se kajakář opírá o pedály. Ty jsou v horní části pohyblivé a lankem jsou propojeny s kormidlem obdobně jako u rychlostních kajaků či seakajaků.
Pro úspěšné absolvování takovýchto závodů musí mít kajakář bezvadně zvládnutou techniku pádlování, stabilitu, musí mít sílu a vytrvalost. Ale to pořád ještě nestačí – úspěšný může být jen ten, kdo dokáže využít dynamiky vln. Jen pro srovnání, při rychlostních vytrvalostních závodech se jezdí v průměru rychlostí 10 – 13 km/hod. Při dokonalém využití dynamiky mořských vln lze vyvinout průměrnou rychlost klidně dvojnásobnou, ale na pořádných vlnách už borci dosáhli maximální rychlosti i přes 60 km/hod.
Video z akce (autor KajakNord.de)
[peg-gallery album=“http://picasaweb.google.com/data/feed/api/user/113972856604515363965/albumid/6316775395361070753?alt=rss&kind=photo“]