Vogalonga aneb Dračí lodě v Benátkách 19.05.24

Přes dva tisíce nemotorových lodí vypluly v italských Benátkách do letošní protestní akce proti jízdám motorových člunů, a to v rámci letošního 48.ročníku jedinečného závodu Vogalonga 2024 jako chvalozpěv na benátskou lagunu a ochranu města.

A právě na nezapomenutelnou plavbu se letos vydal do Benátek i redakční člen Tomáš Pitterling, který do Benátek vyrazil s týmem chomutovských sportovců: Dračice z Kamenčáku a Dravé Saně

Na 8 000 veslařů z celého světa se každoročně scházejí v Benátkách ze všech koutů světa, aby sledovali historickou trasu Vogalongy. Akce je tradičně otevřena pro veslice bez omezení hmotnosti, velikosti nebo počtu veslařů. Na hladině byla k vidění nemotorová plavidla, a to od klasických gondol přes kajaky až po například paddle boardy.

Vogalonga je pro všechny, co nechtějí, aby se vytratila odvěká tradice veslování, která pro Benátky byla a je vždycky stěžejní… Pro Benátky je tento závod opravdovou oslavou jejich výjimečnosti.

Bývaly doby, kdy benátskými kanály proplouvaly pouze malé dřevěné lodě a gondoly, které poháněla manuální síla jejich veslaře. V současnosti ale tam proplouvá velké motorových člunů! jejich motory rozbouří hladinu natolik, že vyrazit na vodu s gondolou v některých částech Benátek tak není snadné. Gondolám v Benátkách tak zůstaly vyhrazené jen malé boční kanály, kam se motorové čluny nevejdou, a kolikrát i sami gondoliéři mají co dělat, aby tam projeli.

A právě letitou tradici veslování v Benátkách chtějí účastníci akce Vogalonga 2024 zachovat.

Tomáš Pitterling

Odkaz na reportáž

Leave a comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..