Vajda surfski training camp 13.08.-16.08.20

V polovině srpna 2020 se na březích Baltu uskutečnil historicky první tréninkový camp pro české kajakáře, kterým se líbí rychlé pádlování na mořských vlnách. Akci zorganizoval Zbyněk Laube (Surfski.cz) ve spolupráci s německou společností KajakNord a za podpory světoznámého výrobce kajaků VAJDAkayaks, , který dodal k testování celou škálu modelů mořských závodních kajaků, tzv. surfski. K dispozici tak účastníkům byly stabilní a robustní model Raptor, léty osvědčený Hawkx, rychlý a přesto stabilní Next-52, štíhlý a dlouhý „závoďák“ Next a nechyběla ani žhavá novinka – štíhlý a mrštný Makai.

V pátek dopoledne nás v našem kempu u městečka Wittenbeck vyzvedává Lars Lindstadt s naloženým přívěsem a přejíždíme do poklidné zátoky „vnitřního moře“ západně od Reriku. Zde se rozdělujeme do „rychlejší“ a „poklidnější“ skupiny a dáváme si na rozpádlování okruh k vnějšímu moři za pevninský výběžek Kieler Ort. Cestou si procvičujeme samozáchranu – nalézání do surfski (remounting), což je pro bezpečné pádlování na moři absolutní nezbytnost. Odpoledne trávíme u pobřeží našeho kempu a na doznívajícím příboji testujeme vlastnosti Vajdou poskytnutých surfski. Je to prima zážitek a velká zkušenost.

Sobotní dopoledne panuje „no wind“, ale i tak moře setrvává ve svém věčném pohybu, byť je vlnění slabší. Zůstáváme v kempu a pokračujeme v zábavném testování různých modelů Vajdy, popř. trénujeme remounting. Odpoledne v souladu s předpovědí přece jen foukne a tak se natěšeni vydáváme na parádní 17 km downwind z našeho kempu do Reriku se SZ větrem v zádech. Samozřejmě není reálné, abychom jeli všichni stejnou rychlostí pohromadě. Každý jede svým tempem dle své chuti, výkonnosti a technické vytříbenosti, nicméně v souladu se bezpečnostními pravidly nikdo nezůstává na moři osamocen. Dle dohody jedeme ve spontánně vytvořených skupinkách, kde se navzájem hlídáme a v případě nutnosti i pomáháme. Ti rychlejší sice mizí někde vpředu, ale pravidelně se vždy po nějakém čase v protivětru vrací z předních pozic zpět k houfu ostatních. Na písčitou pláž Reriku dojíždíme za magického světla podvečerního slunce. Na rozdíl od většiny jiných pláží Ostsee se dno od pláže svažuje do hloubky poměrně strmě, což při přistávání některé z nás docela zaskočí a po vyskočení ze surfski mizíme pod vodou 😀 Byla to pěkná jízda. Kdo jel přímou trať, najel cca 17 km, ale ti, co si víc přiložili pod kotel, najeli takřka 2-násobek. Bráchové Pavlíci by mohli vyprávět :-/ Lars nám v cíli daruje po kuželce piva. Jen v nás zasyčí. Jsme unavení a hladoví. Někdo zůstává v kempu a připravuje si večeři, někdo zůstává v kempu a ihned usíná, zbytek účastníků se spontánně rozhoduje pro návštěvu pizzerie. Z bezpočtu okolních pizzerií se rozhodujeme pro jedinou, která má aktuálně otevřeno – Portofino v Kühlungsbornu. Jo, dobře nám uvařili 🙂

Nedělní dopoledne opanoval opět „no wind“. Nijak nás to však od pádlování neodrazuje a dopoledne trávíme na testovaných surfski. Po poledni přijíždí Lars se svým hippie VW. Nakládáme lodě, Zbyněk závěrečným proslovem ukončuje program akce. Ještě jedna koupačka na schlazení před cestou a pak – see you next time 😀 Akce se vydařila – počasí vyšlo bezvadně, parta se sešla parádní, moře vlnilo a lodě Vajda, kolem nichž se celé dění točilo, potvrdily své kvality.

Poděkování a respekt patří Zbyňku Laubemu (Surfski.cz), Larsu Lindstadtovi (KajakNord) a výrobci kajaků VAJDAkayaks, bez jejichž přičinění by se tato akce nezrodila.

Tak zase někdy příště 🙂

Zažil a zapsal Petr Smítka

Obrázky z akce

Leave a comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..