Rujána na seakajaku 19.09.-22.09.19

Stabilní počasí babího září se letos nekonalo. Do poslední chvíle se předpověď měnila jako na korouhvičce. Ale to bylo stejně jedno. Termín i destinace byly naplánovány a aktuální povětrnostní situaci prostě jen bylo nutno vzít na vědomí. Nakonec vždy platí slogan, že neexistuje špatné počasí, jen špatné vybavení 🙂

Na akci jsme vyrazili v 7 lidech rozložených do 2 aut. Iniciátorem akce byla Jana Erbenová a její parta ze Sušice, Klabavy a Vrchlabí, k ní se přidal chomutovák Martin Franc a na poslední chvíli pak ještě Petr Barna, který se jen pár dní předtím vrátil ze seakajakářské výpravy na Sardinii.

Původní přestava, že absolvujeme 3-denní putování podél břehů Rujány v poklidu a všichni pospolu hned po příjezdu vzala za své, kdy trojice kolem Jany došla k poznání, že plánovaných 25 km denně je moc málo a že si chce „naložit“ víc.

A tak o prodlouženém víkendu kolem Rujány kroužily 2 seakajakářské party

  • čtveřice pohodářů vyrazila z Bregge vnitřním mořem Grosser Jasmunder Bodden na jih až k propustku u Lietzowa, kde na plážovém plácku strávila první noc. Druhý den pokračovala vnitřním mořem Kleiner Jasmunder Bodden dál na jih, kde se ve stanoveném místě vysunula na břeh, posadila kajaky na kolečka a pěšky překonala úzkou šíji k plážím vnějšího moře u Prory. Odtud pak pádlovala až do soumraku podél bílých křídových skalisek poloostrova Jasmund. Přespání na valounech nebylo sice nejpohodlnější, ale celodenním pádlováním unavenému tělu to bylo tak nějak jedno. Poslední den dorazila parta až k mysu Arkona a následně pak kousek zpět podél pobřeží do Juliusruh poblíž výchozího místa v Bregge. Tímž se prakticky uzavřel kruh. Vítr mírný, vlny mírné nebo žádné, tu a tam swell. Celkem cca 75 km
  • trojice „chrtů“ přejela svým autem do svého výchozího místa na SZ pobřeží Rujány u Dranske. Odtud vyrazila na jih a přes vnitřní moře Breetzer Bodden, na jehož konci se stočila k jihu a dále pak kopírovala trasu první skupiny vnitřním mořem Jasmunder Bodden – transit přes pevninskou šíji do Prory – vnějším mořem podél břehů Jasmundu na sever.  Za Arkonou trojice pokračovala dál na západ podél severního pobřeží Rujány až do svého výchozího místa v Dranske. Celkem cca 100 km.

Cestou se obě party několikrát potkaly, buď se jen tak minuly a ztratili mezi sebou pár slov anebo si vzájemně pomohly např. při překonávání pevninské šíje u Prory.

Akce se vydařila, všichni byli spokojeni, žádná krev netekla.

Závěrečná vyvoněná rybka z rybárny už byla jen třešničkou na dortu….

Dle vyprávění Martina France  zapsal Petr Smítka

Obrázky z akce

 

Leave a comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..