Čerťáky aneb Devils 2019

Otevřely se brány pekelné a z lipenské přehrady vlétl do vyschlého koryta Vltavy tmavý a lehounce zapáchající vodní živel. Střední Evropu sice sužuje sucho, ale na tuto ďábelskou slávu v přehradě ještě kapka vody k dspozici je. 

Pod hrází se pinoží stovky odhodlaných vodáků a užívají si zpěněných vln, proudů, vírů a vodních válců. Nejdříve si na rozpádlování dávají horní úsek od hráze přes Váňův skok a Železňák na Prokopa, pak se osmělí ke sjetí drsného loučovického esíčka. 

Ti smělejší pak svou ďábelskou jízdu přitvrdí pokračováním ještě dál, kde už Vltava ale opravdu nic neodpouští – pod Loučovicemi totiž začínají ty pravé Devils – Čerťáky.  Psycho začíná už nájezdem do retardéry s přezdívkou Okno, ústící do obrovské vodní bubliny. Za ní proud v esíčku odskakuje vlevo a letí potemělým korytem. Obávaný a nevyzpytatelný katarakt Škvíru někdo jede, jiný přenáší. Za pár okamžiků už proud vletí na Čertovy schody pod Čertovou stěnou. Ani po jejich průjezdu není radno polevit v ostražitosti – silné vodní válce, zrádné balvany, skryté těsně pod hladinou a silný proud číhají na svou oběť a tu a tam se jim zadaří :-/

Z cíle zpět na start Čerťáků převáží vodáky i s loděmi speciální Devil´s train. Je to perfektní servis, který posunul úroveň sjíždění Čerťáků o několik levelů výš.

Akce se tradičně účastní i chomutovští vodáci. Někteří si užívají peřejí na raftu či na pevné lodi v horní části trati, někteří si dávají i dolní čertovskou trať. Někteří pro potěšení, jiní jako životní výzvu. Občas někdo zaeskymuje, občas někdo zaplave, tu a tam někdo zlomí pádlo…..

Jedou se tu i závody v různých kategoriích, mj. i KayakCross nebo tzv. Damm to damm – závod na plastových kajacích od horní hraze do vzdutí spodní přehrady.

Zde své dovednosti, cit pro vodu i sílu prokázal Tomáš Fridrych, který si v těžké konkurenci vybojoval cenný bronz. Gratulujeme.

V neděli odpoledne se pekelné brány zavřely, vodáci odjeli plni nových zážitků domů a do čertova koryta se navrátil klid a mír. 

Tak zas za rok. 

Zapsal Petr Smítka

Video z akce – autor Pepák Legat

Obrázky z akce – autor Martin Franc

Leave a comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..